Wydarzenia

Polska i ukraińska grafika na międzynarodowym Biennale Grafiki Error w Poznaniu

21/04/2023 - 04/06/2023

Z wielką przyjemnością zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej XIII Biennale Grafiki w Poznaniu 21.04.2023 o godzinie 18:00, które odbędzie w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze.

Po wernisażu, gorąco zachęcamy do wspólnego obejrzenia prac w przestrzeni miejskiej oraz w Galerii Miejskiej Arsenał (ul. Szyperska 2/6-8), w której również znajduje się część ekspozycji.

Biennale Grafiki powołane w 1999 roku jest cyklicznym przeglądem prezentującym twórczość artystek i artystów młodego pokolenia, działających w obszarze grafiki artystycznej. Od pewnego czasu wdrażamy nową formułę Biennale, która dostosowana jest do zmian we współczesnej sztuce oraz do roli graficznych wypowiedzi w kontekście działań społecznych (ruchy aktywistyczne). 

Tematem XIII Biennale Grafiki, które rozpocznie się 21 kwietnia b.r. w Poznaniu, jest „Error” – zagadnienie, które w odniesieniu do sztuki krytykuje istniejącą do tej pory rzeczywistość jako wadliwą i niedoskonałą, proponując w zamian ulepszenia oraz przekształcenia w obrębie kultury i społeczeństwa.

Na wystawie zobaczymy więc kilkadziesiąt prac młodych twórców i twórczyń (prawie 70 nazwisk!) z Polski i Ukrainy. Będzie to nie tylko szeroki przegląd wszechobecnej w naszym życiu wypowiedzi graficznej. Artystyczno-społeczny walor prac z pewnością przeniesie opowiadane, często dramatyczne historie, na sytuację estetyczną. Biennale jest wtedy wydarzeniem, które  poszerza wiedzę o wszechobecnych manipulacjach i pojawiających się błędach w rzeczywistości.

Fragment tekstu kuratorskiego:
“Wykrycie błędu może stanowić punkt zwrotny w działaniu. Ogranicza życiową stagnację, a także pozwala na podjęcie praktyk służących polepszeniu sytuacji społeczno-ekonomicznej. Marshall Berman, amerykański filozof zwraca uwagę, że „w tym świecie stabilizacja oznaczać może tylko entropię, powolną śmierć, podczas gdy nasze poczucie postępu i rozwoju jest jedyną rzeczą, dzięki której naprawdę wiemy, że żyjemy. Powiedzieć, że nasze społeczeństwo się rozpada, to powiedzieć, że żyje i ma się dobrze[8]”. Odnosząc się do sztuki, działania twórcze określając istniejącą do tej pory rzeczywistość jako wadliwą i niedoskonałą, wprowadzają ulepszenia oraz przekształcają otoczenie człowieka.”

Maciej Kurak

Biennale Grafiki Error
Galeria na Dziedzińcu
21.04-04.06.2023 r.

Organizatorzy:
Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
Katedra Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej

Współorganizatorzy:
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Stary Browar

Partnerzy:
Fundacja Nowa UAP
Miasto Poznań