Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Rozumiem

Jacek Olter

WYDARZENIE | 11.05.2006, 20:00

Wiec

zór poświęcony wydawnictwu CD+DVD. Koncert oraz projekcja. Zapraszamy na wyjątkowy wieczór poświęcony Jackowi Olterowi, tragicznie zmarłemu perkusiście najważniejszych polskich grup lat 90. m.in. grupy Miłość. Projekcję uświetni spotkanie z twórcami oraz koncert duetu: producenta płyty – Piotra Pawlaka (Bielizna, Kury, Łoskot, Yeshe) oraz Michała Gosa. W programie:
  • Pokaz filmu “OLTER” reż. Krystian Matysek
  • koncert muzyki improwizowanej duetu: Piotr Pawlak (gitara, ex-Miłość, Bielizna, Kury, Łoskot) i Michał Gos (perkusja)
  • spotkanie z autorami i pomysłodawcami projektu (Piotr Pawlak, Emilia Orzechowska)
  • pokaz 4 teledysków powstałych do utworów z płyty “JACEK OLTER”
  • ...na początku był pomysł zrobienia video do utworu 'Olter' z płyty '100 lat undergroundu', zespołu 'Kury'. Zacząłem zbierać materiały, przypomniałem sobie o archiwalnych scieżkach Jego perkusji,pozostałych po sesji „Kury & DJ Scissorkicks‘. To był impuls, który doprowadził do decyzji o nagraniu płyty. Początkowo chciałem zrobić ją sam, doszedłem jednak do wniosku, że zaproszenie do współpracy wybranych artystów, podniesie rangę i jakość projektu. To drugi istotny moment, który zdecydował o losach projektu.Zaprosiłem do nagrania płyty muzyków z którymi Olter grał, chciał grać lub takich, którzy z nim chcieli grac, a nie mieli takiej okazji. Każdy otrzymał archiwum ze śladami perkusji Jacka, na podstawie których miał zrobić swój utwór. Poprzez dobór artystów z różnych kręgów miałem nadzieję uzyskać nowoczesną różnorodną muzykę, pokazujacą kondycję polskiej sceny muzycznej. Kolejnym pomysłem była chęć doprowadzenia do współpracy artystów, ktorzy do tej pory ze sobą nie współpracowali. Ponad wszystko chodziło o nagranie dobrej muzyki. To nie jest płyta typu tribute to... To jest solowa płyta Jacka Oltera, o której nagraniu marzył, myślał. Rozmawialiśmy o tym wiele razy. W naturalny sposób pojawił się pomysł filmowej dokumentacji całego przedsięwzięcia. W oparciu o znalezione materiały archiwalne, można było pokazać sylwetkę znakomitego muzyka, dokumentując jednocześnie 10 lat z historii polskiej muzyki. Efektem finalnym projektu jest box złożony z 2 płyt: audio i DVD. Płyta audio zawierająca oryginalny materiał muzyczny, którego istotą jest połączenie archiwalnych nagrań Oltera z muzyką dograną przez zaproszonych do projektu artystów. W sierpniu oraz listopadzie 2004 roku w studio Radia Gdańsk odbyły się sesje nagraniowe/ponad 100 godzin/, podczas których został zrealizowany materiał dźwiękowy. Składa się z 21 utworów, trwających łącznie około 80 minut. W nagraniach wzięło udział ponad 40 artystów. Część osób pracowała w swoich studiach, przysyłając gotowe utwory. Płyta DVD Na zamówienie TVP2 powstał film dokumentalny w reżyserii Krystiana Matyska. Ekipa filmowa towarzyszyła nam podczas pracy w studio, przeprowadziła wiele wywiadów z artystami. Połączenie dokumentacji sesji i zgromadzonych materiałów archiwalnych dało w efekcie film o Olterze ,o muzyce, o ludziach. O kawałku naszego życia. Do filmu dołączona jest obszerna dokumentacja fotograficzna. Kilkaset zdjęć archiwalnych, począwszy od dzieciństwa Jacka, poprzez całe jego artystyczne życie, aż do bogatej dokumentacji sesji nagraniowej oraz niepublikowane fragmenty koncertów Jacka Oltera, cztery teledyski i wszelkie materiały informacyjne związane z projektem.