Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Rozumiem

Prawdziwa wartość Świąt

INFORMACJA | 23.12.2010

Zimą w Starym Browarze sięgamy do tradycji. Z szacunkiem patrzymy w przeszłość i dzięki niej na nowo uczymy się przeżywać Święta – spokojniej, bliżej siebie, prawdziwiej.

W dekorowaniu przestrzeni inspiruje nas rzemiosło ludowe. Precyzyjna, ręczna robota przez stulecia w okresie przedświątecznym skupiała wokół stołu całe rodziny. Nowoczesny design czerpie nie tylko z bogactw sztuki ludowej, ale przede wszystkim z idei wspólnie celebrowanego czasu.

Taka jest też zimowa kreacja Starego Browaru, która łączy w sobie kilka elementów – rękodzieło jako alternatywę dla form przemysłowych, świadomie przeżywany okres zimowego przesilenia, współczesne, ekologiczne wzornictwo. Wszystko po to, by w czasie, kiedy zwalnia przyroda, wyciszyć się, spojrzeć w siebie, a w Nowy Rok wkroczyć dojrzalszym.


Dekoracje świąteczne, fot. Iza Brola


Dekoracje świąteczne, fot. Filip Springer


Dekoracje świąteczne, fot. Filip Springer


Wystawa pająków krystalicznych,pająk autorstwa Bogusławy Dzwielewskiej, Grudziewszczyzna, fot. Filip Springer


Wystawa pająków krystalicznych, pająk autorstwa Teresy Kaczor, Łowicz,fot. Filip Springer


Wystawa pająków krystalicznych,pająk autorstwa Anny Kołodziejczyk, Opoczyńskie, fot. Filip Springer

Gwiazdor

Znany w Wielkopolsce, Kujawach, Kaszubach i Kociewiu, w wigilię Bożego Narodzenia przynosił dzieciom prezenty lub karał uderzeniami rózgą, jeśli były niegrzeczne.

Genezy zwyczaju należy szukać w tradycji chodzenia po domach grup kolędniczych, która pielęgnowana jest dziś jedynie w kilku miejscach w Polsce. Gwiazdorem była ubrana w baranicę i futrzaną czapę postać, która niosła obracającą się gwiazdę; buzię najczęściej umazaną miała sadzą, a na plecach wielki wór z prezentami. Gwiazdor odpytywał dzieci z pacierza, znał wszystkie ich dobre i złe uczynki.

Maria Borejszo w książce Boże Narodzenie w polskiej kulturze pisze: "na polskich wsiach do niedawna prezenty roznosiły też inne osoby ubrane w długie kożuchy futrem odwróconym na wierzch. Miały one maski na twarzach, na głowach zaś wysokie czapki. Osoba w takim przebraniu trzymała w ręku dzwonek i rózgę lub kij. (...) W Wielkopolsce przebierańców wigilijnych nazywano gwiazdorami, wigiliorzami, starcakami lub starymi Józefami. Czasem towarzyszyła im jeszcze gwiazdka, to jest dziewczyna lub chłopak w białym stroju" (s.36).

Dziś Gwiazdorów w Wielkopolsce wyparł Święty Mikołaj, tego roku w Starym Browarze wracamy jednak do starych opowieści…

Warsztaty tradycyjnych dekoracji świątecznych

W pierwszy grudniowy weekend na Szachownicy Pasażu Starego Browaru odbędą się warsztaty przygotowywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Za inspirację posłuży sztuka ludowa z jednej i założenia współczesnego designu z drugiej strony, a nauczycielami będą twórcy ludowi z różnych regionów Polski oraz absolwentki wzornictwa poznańskiej ASP. Dzięki wskazówkom i opiece prowadzących, każdy będzie mógł stworzyć swoje własne, autorskie święta.


Artystka ludowa Aleksandra Zawacka podczas pracy, fot. Marek Polaszewski

Zapraszamy w sobotę i niedzielę, 4-5 grudnia w godzinach 11.00-18.30.

Obowiązują wcześniejsze zapisy w punktach informacyjnych. Ilość miejsc ograniczona. Udział w warsztatach mogą wziąć dorośli, starsze dzieci oraz dzieci małe pod opieką dorosłych.

W niedzielę 5 grudnia na godz. 19.00 zapraszamy do Słodowni na wykład designerek współtworzących tegoroczne ozdoby świąteczne dla Starego Browaru. Dorota Januszek, Iza Brola oraz Honorata Poznańska opowiedzą o projektowaniu idei.

Partnerzy akcji: