Stary Browar

Curator

Nick Knight's SHOWstudio

Art Director

W P Onak

OPEN UNIVERSITY

Sobota 29 października

W sobotę, 29 października, w ramach Open University organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy oraz publiczności trzy panele dyskusyjne – jeden podsumowujący 10 lat z Art&Fashion Forum, drugi poświęcony modzie i trzeci sztuce.

Godz. 12.00-13.30: panel „Po co nam Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk?”
Dyskusję moderować będzie Piotr Zachara – były redaktor naczelny „Twojego Stylu Trendy”, polskiej edycji „Instyle”, zastępca redaktor naczelnej „Elle” . Wszystkie wykłady Open University odbędą się na „Szachownicy” Starego Browaru. Wstęp wolny.
Okrągła rocznica to moment na refleksję, podsumowanie dotychczasowej działalności, spotkanie z ludźmi, którzy przez lata tworzyli projekt. To także próba odpowiedzi na pytanie co dalej? – pytanie o przyszłość i dalsze losy zarówno wydarzenia, jak też podejmowanej tematyki. W trakcie spotkania chcemy porozmawiać o imprezie na tle Polski i świata – mówi W P Onak. Chcemy poznać punkt widzenia zaproszonych gości, ich opinię oraz pomysły w jakim kierunku AFF się rozwija.
Wśród gości pojawią się, m.in. Carol Morgan z St Martins College, Basia Metelska – była kuratorka AFF, Ania Orska – mentorka zajęć z Fashion Jewellery, Joanna Bojańczyk – przedstawicielka mediów, wielokrotnie uczestniczyła w AFF, Marta Kowalska – redaktor prowadząca elle.pl, Kropki Kreski – absolwent warsztatów New School.

Godz. 16.00-17.30: panel FASHION
Tematem dyskusji będzie moda rozumiana nie jako zwykła odzież, ale obiekt wizualnej prezentacji. Poruszone zostanie zagadnienie relacji łączącej modę z muzeami, galeriami sztuki i imprezami artystycznymi w kontekście dramaturgii pokazu na wybiegu i dynamicznej interakcji pomiędzy modą a sztuką – mówi Lou Stoppard, moderatorka dyskusji.
Gośćmi panelu będą: Stephen Jones – człowy brytyjski modysta, który tworzył dla takich gwiazd jak Boy George, Spandau Ballet czy Grace Jones, Philippe Garner – znany na całym świecie autorytet w kwestii fotografii i designu XX wieku, autor wielu publikacji na temat fotografii, Oriole Cullen – kuratorka działów Współczesnych Tkanin i Mody londyńskiego Victoria&Albert Museum, Joseph Bennett – związany z SHOWstudio brytyjski scenograf, absolwent Chelsea School of Art. Pracował, m.in. dla Alexandra McQueena od czasów jego pokazu No 13 Show na wiosnę/lato 1999. Bennett był też twórcą scenografii do wystawy „Savage Beauty” McQueena w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Godz. 17.30-19.00: panel ART
Panel poświęcony sztuce będzie pretekstem do rozważań nad współczesną formułą martwej natury i jej ewentualnym związkiem z tzw. motywem marności (vanitas) w perspektywie dnia dzisiejszego. Przyjrzymy się, jak czołowi artyści XXI wieku interpretują na nowo tę tematykę, która kojarzy się przede wszystkim z obrazami XVI- i XVII-wiecznych mistrzów.
Zapis dyskusji prowadzony przez SHOWStudio zostanie udostępniony za pośrednictwem SHOWstudio.com, zyskując tym samym po raz pierwszy w historii AFF międzynarodowy zasięg on-line.

 

Goście panelu:

Nick Knight – wizjoner obrazu, twórca kultowego SHOWStudio

Hugo Wilson – jest brytyjskim artystą korzystającym z wielu form twórczej ekspresji. Wśród jego prac znajdują się między innymi obrazy, rysunki, rzeźby i ryciny. Ich tematyka dotyczy kwestii religii i władzy, odzwierciedlając jednocześnie szerokie zainteresowania autora, które obejmują naukę, kulturę, historię i pamięć.  Jego dorobek artystyczny można było obejrzeć między innymi na indywidualnych wystawach w londyńskiej galerii Parafin (2015) i Mihai Nicodim Gallery w Los Angeles (2012). W planach jest ekspozycja w Galerie Judin w Berlinie (2017) i kolejna wystawa w Parafin (2016). Prace Wilsona trafiły do prywatnych i publicznych kolekcji na całym świecie, w tym do New York Public Library, Deutsche Bank Collection i Fondazione Memmo w Rzymie. Pokazywane były w ramach konkursu BP Portrait Prize w londyńskiej National Portrait Gallery (2005), wystawy Nightfall (kurator Jane Neal) w węgierskim Muzeum Nowoczesnym (2012) i Busan Biennale w Busan Metropolitan Art Museum w Korei Południowej (2010).

Kate Bryan – jest dziennikarką zajmującą się sztuką, twórcą i narratorem audycji telewizyjnych emitowanych przez BBC, Sky Arts i Sky Arte Italia. W swoich programach porusza różnorodną tematykę, przybliżając widzom twórczość Hogartha, Turnera, Caravaggia, Dantego, francuskich impresjonistów czy chińskich rzemieślników. Oprócz działalności telewizyjnej zdobyła doświadczenie na rynku sztuki współczesnej. Obecnie sprawuje funkcję kierownika działu kolekcji w Soho House Group. Po zakończeniu w 2007 r. pracy w British Museum przeprowadziła się tymczasowo do Hongkongu, gdzie kierowała The Cat Street Gallery, prezentując prace takich sław jak Gavin Turk, Peter Blake czy David Lynch. Po powrocie do Londynu objęła stanowisko w zarządzie Fine Art Society, najstarszej londyńskiej galerii prowadzącej handel dziełami sztuki, ulokowanej na New Bond Street. Zorganizowała również międzynarodowe targi sztuki współczesnej Art15 w Londynie. Jest stałą felietonistką The Huffington Post, jej artykuły ukazują się także w The Guardian, Time Out London oraz w prasie azjatyckiej. W 2014 r. zdobyła nagrodę Women of the Future w kategorii Sztuka i Kultura. Stanowi inspirację dla młodych kobiet wkraczających do świata sztuki.